Sprievodca filtrami pre drony od fotografky prírody a zvierat Lisy Sihlbergovej

2021-05-28

Pri tvorbe fotografií a filmov z prírody ma na všetkých expedíciách od polárnych oblastí na severe po dažďové lesy na juhu neustále sprevádza môj dron. A keďže prostredie, ktoré zachytávam, sa mení podľa toho, ako sa menia svetelné podmienky, vždy pre svoj dron nosím aj filtre NiSi ND4 až ND32. Rada vám teraz poradím, ako môžete pomocou filtrov posunúť svoje snímky zhotovené dronom na novú úroveň.

Pri mojej výprave na Island napadol môj dron krkavec. Nie, nie, krkavcovi sa nič nestalo – ale ani môjmu dronu, lebo bol vybavený ND filtrom! Je však veľa iných dôvodov, prečo používať filtre. Začnime od začiatku.


NISI IRND 16

 

IRND filtre NiSi (nazývané aj šedé filtre)

Ako som už povedala, najčastejšie používam IRND filtre NiSi (nazývané aj šedé filtre). IR znamená, že filter odstraňuje infračervené svetlo, vďaka čomu nedochádza k farebnému posunu. K dispozícii sú rôzne typy, napríklad IRND4, IRND8, IRND16, IRND32 a podobne. Ovplyvňujú množstvo svetla, ktoré prenikne do objektívu. Na to, aby ste získali najlepšie svetlo pre svoje zábery, odporúčam skoré ráno alebo večer. No tieto filtre prídu naozaj vhod, keď fotíte alebo nakrúcate za jasného denného svetla alebo zachytávate východ či západ slnka a nechcete, aby bol váš záber preexponovaný.


NISI IRND 8

 

Ako fungujú?

Fungujú takto: IRND8 prepustí 1/8 svetla, IRND16 1/16 atď. Vyjadrené hodnotami expozície, pri ND8 sa uberú tri expozičné stupne svetla, pri ND16 štyri. Preto keď použijete ND filter, budete mať voľnejšiu ruku a budete sa môcť hrať s rýchlosťou uzávierky a clonou, aby ste mohli získať čo najlepšie zábery.


NISI IRND 16

 

Rýchlosť uzávierky

Pri filmovaní je pre plynulé scény najvhodnejšia rýchlosť uzávierky 1/50. Pri použití ND filtra je použitie takejto pomalej rýchlosti uzávierky možné aj pri jasnom dennom svetle.


NISI IRND 8

 

Cirkulárny polarizačný filter (CPL)

Ak radi snímate budovy alebo vodu, cirkulárny polarizačný filter (CPL) NiSi urobí zázraky, lebo dokáže potlačiť odlesky od kovu, skla a vody. Tento filter je dostupný aj v kombinácii CPL/ND, ktorá potláča odlesky, zvyšuje kontrast, ponúka sýtejšie farby, ale tiež redukuje množstvo svetla, ktoré preniká do objektívu.


NISI CP-L

 

UV-filter

Ďalším výborným filtrom, ktorý môžem iba odporúčať, je UV filter NiSi, ktorý je ideálny pre ochranu vášho objektívu, ale aj na odstránenie UV zložky svetla. Táto je veľmi intenzívna napríklad nad vodnými plochami alebo vo vysokohorských oblastiach a spôsobuje rozmazanie obrazu a farebný posun do modra. Určite si ho nesmie nechať ujsť žiaden fotograf krajiny!


NISI NC UV

 

Takže tak! Stručný úvod do úžasného sveta NiSi filtrov. Dúfam, že teraz sa už viete v spleti filtrov lepšie orientovať a budete môcť so svojím dronom zachytávať filmové a fotografické zábery vyššej kvality. Veľa zdaru a predovšetkým veľa zábavy!


S pozdravom, Lisa Sihlbergová, fotografka prírody, tvorkyňa filmov a obsahu.

 

Fotografie: Andres Tabares

Lisa Sihlbergová, Švédsko

Odoberať novinky

Získajte najnovšie informácie o produktoch, inšpiráciu a špeciálne ponuky.

©2025 Focus Nordic AB