Pamäťové karty majú rôzne tvary, veľkosti a rýchlosti. Väčšina fotoaparátov má iba jeden slot pre istý typ kariet, no niektoré profesionálne fotoaparáty a kamery majú slot na dve rôzne karty.
Vo väčšine dnešných fotoaparátov sa najčastejšie používa SD karta (Secure Digital), no na trhu sú aj karty MicroSD, CFexpress, XQD a CFast. Štandardné SD karty sa okrem iného používajú v kompaktných fotoaparátoch, systémových fotoaparátoch a kamerách.
V závislosti od toho, na čo sa bude pamäťová karta používať, treba zvážiť, akú prenosovú rýchlosť potrebujete. Pri fotení zátiší so samostatnými zábermi si bežne vystačíte s kartou s nízkou prenosovou rýchlosťou. No pri nahrávaní 4K videí alebo viacerých záberov v rýchlom slede budete potrebovať rýchlu kartu s veľkou kapacitou a vysokou a stabilnou prenosovou rýchlosťou. Na uľahčenie výberu tej správnej pamäťovej karty sa na prednej strane kariet nachádzajú určité označenia a symboly, ktoré hovoria o výkone. Teraz si vysvetlíme všetky symboly a priblížime všetky typy kariet, aby ste sa v svojej kreativite nemuseli obmedzovať!
SD (Secure Digital)
Ako už bolo spomenuté, SD karta sa vo fotoaparátoch využíva najviac. Rozdiel medzi jednotlivými SD kartami je v kapacite a rýchlosti, takže si môžete vybrať tú, ktorú potrebujete. Pristavme sa teraz pri číselných označeniach a technických parametroch, aby sa vám ľahšie vyberalo.
1: Rýchlosť čítania
2: Kapacita
3: Typ karty
4: Video Speed Class (rýchlostná trieda videa)
5: Rýchlostná trieda UHS
6: Označenie rýchlostných tried
1. 300 MB/s – Rýchlosť čítania
Toto je maximálna rýchlosť čítania karty, zvyčajne sa udáva v megabajtoch za sekundu (MB/s).
2000x
Toto je ďalší (starší) spôsob vyjadrenia maximálnej rýchlosti čítania. Označenie „x“ používala najprv spoločnosť Lexar a neskôr ho prevzali mnohí ďalší výrobcovia kariet. Čím vyššie číslo sa nachádza pred označením rýchlosti „x“, tým vyšší výkon má pamäťová karta. Každé „x“ zodpovedá približne 150 KB/s, teda 0,15 MB/s. Napríklad ak chcete vedieť, akú rýchlosť v MB/s má karta s označením 1000x, vynásobte 0,15 číslom 1000 a dostanete hodnotu 150 MB/s. Môžete sa však kľudne riadiť iba označením rýchlosti karty ako napr. 300 MB/s.
2. 128 GB – Kapacita
Tento údaj sa týka kapacity karty: SDHC karty majú kapacitu 16 GB až 32 GB, SDXC karty majú kapacitu 64 GB až 1 TB.
3. SD XC – Typ karty
Toto označenie sa týka druhu karty. Karty využívajú rôzne formáty súborov a novšie karty nebudú fungovať v starších čítačkách kariet.
4. V.90 – Video Speed Class (rýchlostná trieda videa)
Trieda s konštantnou rýchlosťou zápisu pre nahrávanie videa. Na trhu sú dostupné rýchlostné triedy „UHS“ a rýchlostné triedy pre video „V“. Tieto rýchlostné triedy umožňujú konštantnú rýchlosť, ktorá je potrebná pre nahrávanie videa, a označujú minimálny výkon zápisu v kategórii V6, V10, V30, V60 a V90. Rýchlostná trieda V6 znamená, že výkon pamäťovej karty musí dosiahnuť 6 MB/s, pri V10 je to 10 MB/s, pri V30 je to 30 MB/s atď. V60 a V90 sa môžu použiť pri nahrávaní 8K videí s vysokým rozlíšením vo vysokej kvalite, V6, V10 a V30 sa môžu použiť pri rozlíšení 4K. Tieto rýchlostné triedy (V60, V90) sú vytlačené na pamäťovej karte. Symboly o rýchlostnej triede na pamäťovej karte SDHC, SDXC UHS-I, UHS-II a SD pomôžu používateľovi vybrať si tú najlepšiu kombináciu pre spoľahlivé nahrávanie.
5. II, UHS – Rýchlostná trieda UHS
UHS je skratka „Ultra High Speed“ a označuje technológiu, ktorá umožňuje vyššie rýchlosti zbernicového rozhrania na kartách SDHC (Secure Digital High Capacity) a SDXC (Secure Digital Extended Capacity). Staršia trieda UHS-I definuje rýchlosti rozhrania do 104 MB/s. SDHC a SDXC karta, ktorá podporuje „UHS“ môže mať výkon do 104 MB/s. UHS-II je nová generácia UHS. UHS-II dosahuje lepšie rýchlosti rozhrania do 312 MB/s.
6. U3 – Označenie rýchlostných tried
Tento údaj hovorí o tom, ako rýchlo sa videoobsah prenesie na pamäťovú kartu. UHS-I umožňuje maximálnu prenosovú rýchlosť 104 MB/s, pri UHS-II je to 312 MB/s. V rýchlostnej triede UHS sa stretávame s dvomi označeniami U1 a U3, ktoré sa vzťahujú na minimálnu rýchlosť zápisu 10 MB/s a 30 MB/s.
Class 10
Toto je staršie označenie rýchlostných tried. Vzhľadom na používanie rýchlostných tried UHS už toto označenie nie je potrebné, no mnohí výrobcovia kariet ho používajú, keďže mnoho spotrebiteľských produktov odporúča produkty založené na tejto starej norme. Trieda Class 10 je najrýchlejšia spomedzi všetkých starých rýchlostných tried. Pri karte triedy 10 nebude rýchlosť zápisu nižšia ako 10 MB/s.