Sprievodca filtrami NiSi s krajinárskym fotografom Michaelom Molterom

2022-04-29
Fotografie: Michael Molter

Michael Molter je fotograf žijúci v Dánsku, ktorý sa už viac ako 40 rokov špecializuje na krajinársku fotografiu a architektúru. V tomto texte vás Michael prevedie použitím viacerých druhov NiSi filtrov pri krajinárskej fotografii.

Všetky fotografie od Michael Molter

Fotografujem krajiny a mám rád prírodu. Som rád, keď sa mi podarí zachytiť také fotografie, aké chcem, aby som mohol byť v prírode čo najdlhšie a nemusel sedieť za počítačom a upravovať ich. A na to mi slúžia filtre.

Filtre používam pri fotografovaní z troch hlavných dôvodov:

  • Na úpravu nežiaducich svetelných efektov, ako sú odrazy. Tie odstraňujem cirkulárnym polarizačným filtrom. Farebný posun z umelého nočného osvetlenia redukujem pomocou filtra NiSi Natural Night.
  • Na dosiahnutie rovnováhy expozície celej fotografie upravujem svetlo v niektorých častiach záberu pomocou prechodových ND filtrov (GND).
  • Ak chcem fotografiám dodať nejaký tvorivý prvok, filtrami regulujem čas expozície.

Cirkulárne polarizačné filtre (CPL)

Sú to jedny z najdôležitejších filtrov vo fototaške. To, čo tieto filtre dokážu, sa nedá dosiahnuť počítačovou úpravou. CPL filtre pomáhajú pri znižovaní odrazov, zatemnení oblohy a pri zvyšovaní kontrastu a sýtosti farieb.

Mojím obľúbeným CPL filtrom je NiSi Landscape CPL NC, a to ako pre jeho nanovrstvu, vďaka ktorej sa dobre čistí, tak aj kvôli tomu, že zlepšuje klaritu a sýtosť farieb v mojich krajinárskych fotografiách.

Tip – dávajte si mimoriadny pozor pri hornej vrstve oblohy, aby nebola príliš tmavá, najmä ak používate širokouhlý objektív. Zvážte aj mieru redukcie, ktorú chcete použiť na odrazy od vody a iných povrchov.

Prechodové ND filtre (GND)

Fotografi krajiny často zachytávajú fotografie v čase, keď slnko prechádza z dňa do noci, pri východe slnka alebo pri jeho západe, keď je slnko nízko nad obzorom a obklopené intenzívnymi teplými a studenými farbami. Pri takýchto podmienkach, keď je málo svetla, je náročné vyvážiť expozíciu, aby sme zachytili tmavé obrysy krajiny pred nami a predišli prílišnej expozícii svetlejšej oblohy.

Mojím obľúbeným prechodovým ND filtrom je filter so stredným prechodom znižujúcim jas o 3 EV. Ten používam najviac, no nosím so sebou aj filtre s mäkkým, stredným, tvrdým a reverzným prechodom, ktoré znižujú jas o 2, 3 a 4 EV. Keby som si však mal vybrať iba jeden, bol by to filter so stredným prechodom, ktorý znižuje jas o 3 EV. Je ideálny na väčšinu situácií, s ktorými sa stretávam.

Tip – musíte si dávať pozor na časti fotografie, ktoré zasahujú do oblasti, kde prechodový ND filter redukuje množstvo svetla dopadajúceho na snímač, napríklad stromy a vrcholky kopcov. Niekedy sa vám stane, že sa budete musieť rozhodnúť, či budete fotografiu dodatočne upravovať, alebo či urobíte viacero expozícií a spojíte ich vo Photoshope. Úprava vo Photoshope je pre mňa len krajnou možnosťou, aby som mohol byť v prírode čo najviac.

Neutrálne filtre (ND)

Neutrálny filter má len jeden jediný účel: redukovať množstvo svetla dopadajúceho na snímač, a tak zvýšiť čas expozície. Vďaka riadeniu času expozície môžem fotografiám dodať tvorivé prvky, napríklad pridať čas ako štvrtý rozmer, a tak zachytiť aj to, čo by inak viditeľné nebolo.

Medzi moje obľúbené objekty na fotografovanie patria pobrežia a vodopády. Práve pri nich nachádzam veľké kreatívne možnosti vyjadrenia scény, keď pomocou ND filtrov mením čas expozície a to dá fotografiám žiadaný nádych.

Môj obľúbený ND filter upravuje jas o 6 EV, ale mať iba jeden ND filter je veľmi obmedzujúce, pretože pri rôznych situáciách je potrebné redukovať svetlo rôzne. Preto používam ND filtre s úpravou jasu o 3, 10, 2 a 15 EV (poradie podľa dôležitosti).

Tip – všímajte si pohyb predmetov a vzory, ktoré vytvárajú, aby ste ich dokázali na fotografiách zachytiť. Napríklad vodnú penu alebo listy víriace sa v jazierkach pod vodopádmi, pohyby oblakov a podobne.

Ďalšia dôležitá výbava

Aby som dosiahol mimoriadne ostrý obraz, potrebujem aj ďalšie časti výbavy, ako sú tieto:

Statív je pri dlhej expozícii nevyhnutný na dosiahnutie ostrých záberov. Vďaka nemu sa nemusím ponáhľať a môžem sa zameriavať na detaily. Výsledkom sú krásne fotografie. 

Diaľkové ovládanie/káblová spúšť: Keď je čas expozície dlhší, je nevyhnutné použiť bezdrôtové diaľkové ovládanie, káblovú spúšť alebo samospúšť. Tak sa pri spúšťaní expozície obmedzia otrasy fotoaparátu a človek môže dosiahnuť mimoriadne ostrý obraz.

Utierky na objektív alebo niečo podobné na vyčistenie objektívu alebo filtra od špiny či vody. Oceníte ich najmä vtedy, keď ste pri oceáne alebo vodopáde a na váš fotoaparát dopadnú vodné kvapky.

 

Záverečná poznámka o filtroch

Je nevyhnutné používať filtre, ktoré majú minimálny, prípadne žiaden farebný posun, ktorý by sa odrazil na vašich fotografiách. Inými slovami, musia byť skutočne neutrálne. Zvlášť to platí o ND a GND filtroch. ND a GND filtre značky NiSi sú absolútne neutrálne, bez farebného posunu. Preto som začal používať filtre NiSi oveľa skôr, ako sa dali v Dánsku kúpiť.

 

Buďte kreatívni
Michael Molter, Ambasádor značky NiSi

Odoberať novinky

Získajte najnovšie informácie o produktoch, inšpiráciu a špeciálne ponuky.

©2025 Focus Nordic AB