Street fotografia je spôsob každodenného objavovania a nachádzania nových perspektív a unikátnych momentov.
Všetky fotografie od Tomas Wikers | @tomaswikers
Najprv pár slov o výbere fotoaparátu
Pri fotení v uliciach chcete zvyčajne splynúť s prostredím a nepútať na seba príliš veľa pozornosti. Často používam kompaktný point-and-shoot fotoaparát Ricoh GR III alebo kompaktnú bezzrkadlovku ako napríklad Fujifilm X-Pro2 s objektívom Samyang 12mm f/2 NCS. Objektívy s ohniskovou vzdialenosťou 23 mm alebo 35 mm sa naň hodia tiež a na pouličnú fotografiu sú možno ešte vhodnejšie. S týmito fotoaparátmi sa dobre fotí a ľahko sa nosia. Ďalším plusom je, že vďaka nim vyzerám ako turista a ľudia ma potom nerušia. Niekedy fotím aj s Rolleiflexom, ktorý je dobrou témou na rozhovor. Retro analógové fotoaparáty sú pre mnohých ľudí fascinujúce.
1. Objekty na fotenie nájdete všade
Pouličná fotografia nemusí nevyhnutne vzniknúť na ulici alebo v ruchu mesta. Malé a zábavné situácie sa môžu odohrať kdekoľvek, kde sa stretávajú ľudia – v parku, v kaviarni alebo v kaderníctve. Zostaňte na pár minút na mieste a pozorujte, či sa nestane niečo zaujímavé. Ak sa nič nestane, presuňte sa inde, prípadne sa vráťte neskôr.
2. Buďte o krok vpredu
Fotografia je o tom, že niečo vidíte a odfotíte, ale pri pouličnej fotografii musíte vedieť predvídať situáciu ešte predtým, ako nastane. Zaujímavé okamihy sa často odohrajú v zlomku sekundy a vy musíte byť pripravení. Vo fotoaparáte by ste mali mať nastavené príslušné hodnoty clony, expozičnej doby, ISO a zaostrenia, aby ste fotoaparát mohli len rýchlo prisunúť k oku a stlačiť spúšť.
Ak si všimnete, že sa deje niečo zaujímavé a vy sa musíte ešte babrať s nastaveniami, kým všetko nastavíte, tento okamih bude preč. V pouličnej fotografii rozhodujú sekundy, takže musíte byť pripravení. Obyčajne fotím s prioritou clony, clonu nastavujem na f/5.6-8 a zaostrenie od 3 až 4 metrov do nekonečna. Mám tiež zopár prednastavených režimov vhodných pre pouličnú fotografiu, ale keď chcem fotiť rýchlo a jednoducho, niekedy fotím aj v programovom režime.
3. Využite pozadie
Ako pozadie môžete použiť plagáty a nástenné maľby, ktoré dotvoria príbeh. Snažte sa však vyhýbať rušivým elementom, ako sú stĺpy, stromy alebo značky, ktoré by mohli vytvárať dojem, že ľuďom rastú z hlavy.
4. Vyzbrojte sa trpezlivosťou
Na podarenú fotografiu niekedy musíte čakať dlho. Vyberte si objekt v takom prostredí a osvetlení, ktoré poskytujú potenciál na dobrý záber a diskrétne pozorujte. Ak budete mať šťastie, nastane zaujímavá situácia a všetko to čakanie sa vyplatí.
5. Zachyťte pohyb
Fotografia nemusí byť vždy ostrá. Zábery s rozmazaným pohybom majú často akýsi poetický nádych, pretože nie všetky detaily sú jasné. Keď fotíte pohybujúce sa objekty, vyskúšajte techniku sledovania objektu (panning) a použite dlhšiu uzávierku, napríklad 1/15 sekundy. Dosiahnete tak rozmazanie pozadia a pomerne ostro zachytený objekt.
6. Zohnite sa
Pri fotení s vystretými nohami len málokedy získate tú najlepšiu perspektívu. Ak fotíte z nízkeho uhla, naskytne sa vám lepší priestor na zachytenie človeka, ktorého chcete odfotiť. Keď sa zohnete alebo trochu nakloníte do strany, často získate aj zaujímavejšiu kompozíciu. Zároveň sa tak môžete ľahšie zbaviť rušivých prvkov v pozadí.
7. Svetlo a tieň
Svetlo je pri fotení kľúčové. Slnečné lúče a tiene môžu krásne dotvárať kompozíciu a dodávať jej zmysel a náladu. Pohrajte sa s rôznymi polohami fotoaparátu a nájdite pozíciu, z ktorej vytvoríte ten najlepší záber a zároveň sa uistite, že na ňom nie je váš tieň. Najlepšie svetelné podmienky zvyknú bývať doobeda a podvečer. Večerné svetlo a zamračená obloha sú zase ideálne na zvýraznenie jemných tónov. Fotiť v jasnom slnku by sa nemalo, iba ak to vyslovene nepomáha objektu fotenia (čo občas môže). Dávajte si však pozor na svoj vlastný tieň.
8. Čiernobielo alebo farebne
Farebné zábery sú najlepšie vtedy, keď je farba najdôležitejšou súčasťou kompozície. Čiernobiela fotografia stavia do popredia obsah a diváka núti zamerať sa na jej hlavnú myšlienku. Ak fotíte vo formáte RAW, to, či snímka vyzerá lepšie vo farbách alebo čiernobiela, si môžete vybrať až neskôr. Ak si vyberiete čiernobiely variant, fotografiu budete musieť dôkladne upraviť v digitálnej tmavej komore, aby svetlo, tiene, kontrasty a nenápadné odtiene sivej vyzerali na konečnej fotografii dobre.