Rakúska fotografka Jasmin Hummer miluje zvieratá, najmä psy. Dlhý čas fotografovala iba svoju austrálsku ovčiačku Nalu a retrieverku z Nového Škótska Vani. Pred niekoľkými rokmi sa táto jej záľuba stala aj jej druhou prácou. Teraz má na Instagrame viac ako 49 000 fanúšikov a učí druhých fotografovať zvieratá. Sledujte Jasmin na @jasminhummer a jasmin-hummer.at.
Tip č. 1: ohnisková vzdialenosť a perspektíva
Využívam všetky ohniskové vzdialenosti. Tamron SP 70-200 mm G2 je môj štandardný objektív. Je ideálny na akčné zábery a portréty. Pri nastavení 200 mm a F/2.8 objekt krásne vystúpi do popredia. Pomocou SP 35 mm F/1.8 sa dajú zachytiť ďalšie úžasné perspektívy, napríklad pohľad jemne zhora (fotografia vľavo). Vďaka širokému zornému uhlu sa pri kompozícii portrétov dá vynikajúco zachytiť scenéria v pozadí. Krátka ohnisková vzdialenosť mi umožňuje, aby som bola pri pohybe vždy „blízko“ psa. Keď si všimnem, že pes je uvoľnený, nastavím kratšiu ohniskovú vzdialenosť.
Tip č. 2: vniesť do fotografie dynamiku a pohyb
Aktivita psa nás vždy zaujme, lebo najlepšie vystihuje povahu tohto zvieraťa. Žiaľ, začiatočníci zväčša nedokážu presne zachytiť rýchle pohyby. Existujú však pohyby, ktoré sa nachádzajú niekde medzi akčnými zábermi behu v plnej rýchlosti a portrétmi. Sú to často nepatrné pohyby, ktoré zaujmú pozorovateľa, napríklad uprený pohľad, jemne zdvihnutá labka pri pomalej prechádzke, pes chytajúci maškrtu alebo vyzývajúci na hru. Všetky tieto pohyby sú prirodzené a vyvolávajú v nás príjemný pocit a zároveň aj veľa emócií.
Tip č. 3: pridajte vzrušenie
Ak pes rozumie pokynom ako „seď“, „ľahni“ a „zostaň“, môžete ho fotografovať v podstate v každej polohe. Dôležité však je, aby nestratil záujem a nehľadel do prázdna. Preto platí: Pridajte vzrušenie! A pracujte veľmi rýchlo!
Zvyčajne vytvorím testovaciu fotografiu bez psa a potom do nej veľmi dynamickou formou s množstvom energie a fyzickej hry začlením aj svojho štvornohého priateľa. Napríklad ak chcem, aby sa pes niekam pozeral, hodím tým smerom kameň a zachytím ten krátky moment, keď ho sleduje. Psa začlením do fotografie veľmi dynamickou formou s množstvom energie. Fotografovanie je potom pre neho vzrušujúce a zabaví sa pri ňom.
Tip č. 4: pre rozmanitosť použite rekvizity
Keďže rekvizity často pôsobia na fotografiách zvierat gýčovo, používam ich opatrne. No napríklad taká deka v zime nevyzerá nevkusne a nemiestne. Ak psovi neprekáža zabaliť sa do deky, získate veľmi pekné zábery. Naši štvornohí priatelia zababušení v deke vyzerajú tak roztomilo!
Tip č. 5: pes a scenéria
Viete si predstaviť svojho psa bez lesa, rieky či jazera? Podľa mňa nie je nič krajšie ako vnímať divokú stránku týchto krásnych tvorov. Rád sa váš pes zasnene pozerá pri vanúcom vetre dohora? Alebo sa zvedavo obzrie, keď začuje šuchot z lesa? Týchto momentov sa ako fotografka neviem dočkať, keďže z hotových fotografií potom dýcha veľa príbehov. Vnímam to tak, že vo fotografii sa snúbi emócia s technikou, jedna by nemohla byť bez druhej. Určite zachyťte svojho psíka uprostred prekrásnej scenérie.